
Ar žinojote, kad arbatpinigiai – taip pat pajamos, kurios yra apmokestinamos pagal nustatytą tvarką? Priklausomai nuo to, kaip šie yra dalijami tarp personalo darbuotojų, galimi trys apmokestinimo būdai (priklausomai nuo to, kas daroma su arbatpinigiais), apie kuriuos žinoti reikėtų kiekvienam dirbančiam arba verslą turinčiam sferose, kuriose arbatpinigiai – neatskiriama dienos dalis.
Arbatpinigiai atiduodami į bendrą kasą.
Nors šis atvejis ir pasitaiko gana retai, kai kuriose įmonėse darbuotojo gauti arbatpinigiai keliauja į bendrą įmonės kasą. Tokiu atveju, mokesčių skaičiavimas yra pats paprasčiausias – mokesčiai apskaitomi ir sumokami lygiai taip pat, kaip ir įmonei gaunant atsiskaitymus už parduodamas prekes ar suteiktas paslaugas.
Arbatpinigiai sumokami įmonei į jos banko sąskaitą.
Dažniausiai arbatpinigiai yra įskaitomi į įmonės banko sąskaitą tais atvejais, kai įmonė šiuos pinigus darbuotojams moka kaip priedus prie atlyginimų. Tokiu atveju, į įmonės sąskaitą įskaityti pinigai tampa 21 proc. PVM apmokestinamos pajamos, o iš jų išmokant priedus darbuotojams, pinigai dar yra apmokestinami kaip darbo užmokestis.
Arbatpinigiai mokami grynais ir juos darbuotojas pasilieka sau.
Nenuostabu, kad tai yra populiariausias būdas „valdyti“ arbatpinigius. Ne viena įmonė šiuo būdu vilioja ir potencialius darbuotojus įvairiose kavinėse ar restoranuose. Vis dėlto, šie pinigai taip pat turėtų būti apmokestinami. Arbatpinigius gavęs darbuotojas turėtų skaičiuoti kiek jų surenka darbo eigoje ir šias pajamas uždeklaruoti metinėje deklaracijoje (70 kodas) bei susimokėti 15 % Gyventojų pajamų mokestį (GPM). Pavyzdžiui, per metus surinkus 3000 Eur arbatpinigių, 450 Eur turėtų keliauti į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) sąskaitą GPM pavidalu. Tiesa, jeigu gyventojas arbatpinigių nedeklaruos, o jo darbo užmokesčio pakaks pagrįsti patirtas sąnaudas, VMI neturės galimybių įrodyti, kokia dalis arbatpinigių buvo nedeklaruota ir ar gyventojas pamiršo susimokėti šiuos mokesčius.
Taigi, arbatpinigiams galioja lygiai tokios pačios apskaitos taisyklės kaip ir kitoms pajamoms. Vis dėlto, mažiausiai mokesčių mokėti reikės tais atvejais, kai arbatpinigius sau pasilieka įmonės darbuotojai ir savarankiškai susimoka GPM deklaruodami metines pajamas.