Darbo valandos
P - Pn : 09:00-17:00

Ką rinktis: individualią veiklą ar mažąją bendriją?

Žmonėms, vykdantiems įvairią samdomą veiklą, neretai kyla iššūkių sprendžiant kaip geriausia įforminti savo atliekamus darbus. Tam, kad pasirinkti būtų lengviau, šiame straipsnyje apžvelgsime dvi alternatyvas: individualią veiklą (IV) ir mažąją bendriją (MB) – kuo jos panašios ir kuo skiriasi?

Veiklos pradžia ir pabaiga

Visų pirma, tiek IV, tiek MB atveju savo vykdomą veiklą reikės atitinkamai įforminti per valdžios institucijas – tačiau abejais atvejais tą padaryti galima ganėtinai lengvai ir neiškeliant nė kojos iš namų.

Vis dėlto, IV nuo MB skiriasi joms taikomoms atsakomybėms. Vykdydami IV pagal pažymą, įsipareigojate visu savo turtu, o mažoji bendrija, kaip ir UAB, yra ribotos atsakomybės įmonė. Tai reiškia, kad nesėkmės atveju turėsite atsakyti tik įsteigtos MB turtu, o ne asmeniniu.

Kita vertus, šį MB privalumą kiek susilpnina veiklos sustabdymo ypatumai. Sustabdyti įmonės veiklą, kuri vykdoma iki 5 metų, galima pateikiant prašymą Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), tačiau vis tiek bus privaloma pateikti finansines ataskaitas už veiklos laikotarpį. Likviduojant įmonę, jos veikla yra nutraukiama, tačiau šis procesas gali užtrukti daugiau nei pusę metų.

Stabdyti vykdomą individualią veiklą galima bet kuriuo metu, dažniausiai ir nemokamai. Na o viskas ką reikia padaryti – pateikti prašymą VMI, kuris paprastai yra patvirtinamas per kelias dienas.

Pajamos ir finansai

Tiek vykdantieji IV, tiek turintys MB, kiekvienais metais privalo valstybei pateikti atitinkamas finansines ataskaitas. IV atstovams tai padaryti itin lengva, kadangi viskas vyksta pildant metinę pajamų deklaraciją, o VMI svetainėje paprasta rasti instrukcijų apie tai, kaip susitvarkyti buhalteriją ir pateikti deklaraciją savarankiškai. Dažnu atveju, ypač jeigu IV vykdantis žmogus yra samdomas kitų įmonių (MB ar UAB), pajamų deklaracija yra suformuojama automatiškai, kai tik minėtos įmonės pateikia savo finansines ataskaitas ir jose nurodo sumokėtas lėšas IV vykdantiems asmenims.

Turint MB, kiekvienais metais reikės teikti finansines ataskaitas Registrų centrui, metines deklaracijas VMI ir „Sodrai“, priklausomai nuo to, kokiu būdu MB narys išsiima lėšas. Tiesa, įstatymas leidžia visus dokumentus tvarkyti ir teikti patiems įmonių vadovams (priešingai nei UAB, kurioms reikalingi buhalteriai).

Mokesčiai

Nors mokesčių mokėjimas yra panašus tiek IV, tiek MB atveju (pavyzdžiui, įmokas galima mokėti kiekvieną mėnesį avansu arba kartą per metus iki gegužės 2 dienos), egzistuoja ir tam tikri skirtumai. Apžvelkime juos detaliau.

IV vykdantiems asmenims yra taikomi šie mokesčiai:

 • Privalomasis sveikatos draudimas (PSD) – 6,98 proc. nuo 90 proc. apmokestinamųjų pajamų. Jeigu asmuo nėra draustas kitoje darbovietėje arba Ligonių kasoje, minimali PSD mėnesinė įmoka – 50,95 Eur. Šiuo atveju, didesnę mėnesinę PSD įmoką IV vykdantis asmuo turės mokėti jei jo apmokestinamos pajamos siekia daugiau nei 730 Eur per mėnesį.
 • Valstybinis socialinis draudimas (VSD) – nuo 12,52 proc. (nekaupiant pensijai papildomai) iki 15,52 proc. (kaupiant pensijai papildomai ir mokant 3 proc. įmoką) nuo 90 proc. apmokestinamųjų pajamų.
 • Gyventojų pajamų mokestis (GPM) – nuo 5 iki 15 proc., priklausomai nuo uždirbtų pajamų. Jeigu IV pelnas (pajamos atėmus išlaidas) neviršija 20 000 Eur, mokėti reikės 5 proc., kitu atveju – 15 proc.

IV vykdantiems asmenims galima rinktis vieną iš dviejų išlaidų atskaitymo metodų:

 • Faktinės išlaidos, kurios įrodomos kaupiant išlaidas patvirtinančius dokumentus bei jas apskaitant.
 • 30 proc. nuo gautų pajamų – šiuo atveju nereikės apskaityti išlaidų ar kaupti jas patvirtinančių dokumentų.

Pavyzdžiui, uždirbant 10 000 Eur per metus vykdant IV ir naudojantis 30 proc. išlaidų atskaitymo būdą, mokesčių skaičiavimas atrodytų taip:

 • Apmokestinamos pajamos: 10 000 Eur x 0,7 = 7000 Eur.
 • GPM: 7000 Eur x 0,05 = 350 Eur.
 • PSD įmokos: 7000 Eur x 0,9 x 0,0698 = 439,74 Eur.
 • VSD įmokos (kaupiant pensijai papildomus 3 proc.): 7000 Eur x 0,9 x 0,1552 = 977,76 Eur.
 • Iš viso mokesčių: 1767,50 Eur. 

Mažajai bendrijai ir jos nariui yra taikomi šie mokesčiai:

 • Pelno mokestis – 15 proc. nuo pelno, tačiau smulkesnėms įmonėms gali būti taikomas lengvatinis, 5 proc. mokestis jeigu joje dirba iki 10 darbuotojų, metinės pajamos neviršija 300 000 Eur, o MB nariai neturi daugiau nei 50 proc. akcijų ar dalių kitose įmonėse. Pirmaisiais veiklos metais gali būti taikomas ir nulinis pelno mokestis.
 • PSD – 6,98 proc. nuo 50 proc. lėšų, išimamų asmeniniams poreikiams. Jei asmuo nėra draustas kitoje darbovietėje arba Ligonių kasoje, kaip ir IV atveju, minimali mėnesinė įmoka yra 50,95 Eur.
 • VSD – 13,83 proc. (papildomai nekaupiant pensijai) – 16,83 proc. (papildomai kaupiant 3 proc. įnašą) nuo 50 proc. lėšų, išimamų asmeniniams poreikiams arba jei norima kaupti darbo stažą. Jeigu lėšos šiems poreikiams nėra išimamos ir nenorima kaupti darbo stažo, VSD įmoka netaikoma.
 • GPM – 15 proc. nuo išsiimtų lėšų, jeigu jos išduodamos pagal civilinę paslaugų sutartį (šiuo atveju moka pats narys arba įmonė) arba išmokamas pelnas (šiuo atveju moka pats narys). Išsimokant lėšas asmeniniams poreikiams su pajamų rūšies kodu 02, (moka pats narys) taikomas 20 proc. GPM.

Pavyzdžiui, jeigu esate vienintelis MB narys ir per antruosius veiklos vykdymo metus gavote 10 000 Eur pelną, mokesčių skaičiavimas atrodytų taip:

 • Pelno mokestis – 10 000 Eur x 0,05 = 500 Eur.
 • PSD, jeigu visus pinigus išsiėmėte asmeninėms reikmėms – 10 000 Eur x 0,0698 x 0,5 = 349 Eur.
 • VSD, jeigu visus pinigus išsiėmėte asmeninėms reikmėms ir kaupiate 3 proc. papildomai pensijai – 10 000 Eur x 0,1683 x 0,5 = 841,50 Eur. Jeigu asmeninėms reikmėms pinigų neišsiėmėte – 0 Eur.
 • GPM, jeigu visus pinigus išsiėmėte asmeninėms reikmėms – 10 000 Eur x 0,20 = 2000 Eur. Jeigu pinigų asmeninėms reikmėms neišsiėmėte – 0 Eur.
 • Iš viso: nuo 500 Eur iki 3690,50 Eur.

Ar tinkamai skaičiuoju? Ar pinigus galima išsimokėti kaip pelną ir nemokėti VSD? 

Jeigu esate ir MB vadovas, ir narys, o pajamas iš įmonės gaunate pagal civilinę paslaugų sutartį už vadovavimo paslaugas, tada mokėsite tik 15 proc. GPM nuo gaunamų pajamų. Per metus gaudami 10 000 Eur pajamų šiuo būdu, mokėsite 1500 Eur GPM.

Svarbu paminėti, kad IV ir MB yra taikomos maksimalios PSD ir VSD įmokos – Maksimali PSD įmoka yra 4 514,41 Eur, o maksimali VSD įmoka gali būti 8 944,73–10 885,02 Eur (priklausomai nuo to, ar kaupiate papildomai pensijai) per metus. Tad PSD ir VSD įmokų nereikės mokėti nuo viso pelno (ar išsimokėtų pajamų MB atveju), kuris viršys 64 676,30 Eur.

Taigi, apibendrinant galima sakyti, kad IV yra mažiau įpareigojanti veikla kurią lengva pradėti ir lengva nutraukti. Taip pat, užsiimant IV mokesčių mokėjimas yra ganėtinai paprastas ir vykdomas tiesiogiai VMI svetainėje. Kita vertus, MB yra ribotos atsakomybės įmonė, todėl vykdant veiklą šiuo būdu, rizikuosite tik įmonės kapitalu, o ne asmeninėmis lėšomis. Taip pat, nors įmonės uždirbamos lėšos yra apmokestinamos kiek sudėtingiau nei IV pajamos, vykdant MB veiklą ir neišsiimant pinigų asmeniniams poreikiams, mokesčių mokėti reikės ženkliai mažiau.

Susijusios naujienos