Darbo valandos
P - Pn : 09:00-17:00

PVM TIKSLINIMAS DĖL PREKIŲ PRARADIMŲ KARANTINO METU

VMI paskelbė, kad apribojus įmonių veiklą dėl karantino prarastų prekių pirkimo PVM gali būti netikslinamas ir valstybei negrąžinamas. Anot VMI, karantino paskelbimas laikytinas force majeure aplinkybe. Įmonės, kurios prarado greitai gendančias prekes ar pasibaigė jų galiojimo terminas ir kurios yra įtrauktos į VMI sudarytą Mokesčių mokėtojų, kuriems taikomos mokestinės pagalbos priemonės dėl COVID-19, sąrašą, pateikti dokumentų dėl force majeure (kaip yra įprasta) ir laukti VMI leidimo neturės.

Vyriausybės nutarimu paskelbta ekstremali situacija ir karantinas pagal LRV 2002-06-12 nutarimu Nr. 861 patvirtintas Įrodymo, kad prekės prarastos dėl force majeure ar nusikalstamos trečiųjų asmenų veikos taisykles priskiriami prie kitų force majeure atvejų, dėl kurių reikia specialiai kreiptis į VMI ir laukti sprendimo, ar tos aplinkybės bus pripažintos force majeure.

VMI padarė specialią išimtį įmonėms, kurios įtrauktos į sudarytą ir skelbiamą sąrašą „Mokesčių mokėtojai, kuriems taikomos mokestinės pagalbos priemonės dėl COVID-19“. Jos neprivalo kreiptis į VMI, o jų greitai gendančių prekių, pavyzdžiui, maisto prekių ar gėlių, praradimai a priori (iš anksto) bus laikomi praradimais dėl force majeure.

Vis dėlto VMI nurodė, kad „PVM mokėtojai turi turėti įrodymus (kokios prekės, koks jų kiekis ir dėl kokių priežasčių buvo prarastas), kuriuos galėtų pateikti mokesčių administratoriui pareikalavus“. Vadinasi, įmonė turėtų sudaryti inventorizavimo (ar panašius) aktus, kuriuose nurodytų sugedusias, pasenusias, pasibaigusio galiojimo ir utilizuoti perduotas prekes.

VMI taip pat priminė, kad įmonė, bankroto atveju ar dėl kitų priežasčių nesumokėjusi tiekėjui už šias prekes, PVM tikslins pagal kitas taisykles, t. y. dėl skolos pripažinimo beviltiška pagal PVMĮ 89-1 straipsnio nuostatas.

Į VMI sąrašą „Mokesčių mokėtojai, kuriems taikomos mokestinės pagalbos priemonės dėl COVID-19“ nepatekusios įmonės PVM atskaitą tikslina bendra tvarka arba prisitaiko kitas PVM netikslinimo priemones: dėl natūralios netekties, jeigu prekės būtų prarastos PMĮ 23 straipsnyje nurodytais atvejais, arba dėl nuo įmonės nepriklausančių priežasčių, kai prekės yra utilizuojamos ir įmonė turi tai patvirtinančius dokumentus (PVMĮ 65 str. 2 d.).

Šaltinis: www.mokesciu-sufleris.lt

Susijusios naujienos